صفحه اصلی نقشه سایت خوراک
تبلیغات
تبلیغات شما
محصول پرفروش فروشگاه
Title
عنوان محصول
قیمت : ...
خرید پستی
توضیحات محصول
برای ویرایش این بلوک به قسمت تنظیمات بلوک های دلخواه > بلوک فروشگاه شماره 1 مراجعه کنید.
تبلیغات شما
تبلیغات شما
Tablig
تصویر : https://rozup.ir/thumb150/3157979/CC698464-42CD-4C11-9CA1-68E438F3EBD3.jpeg
موضوعات
آمار
● آمار مطالب کل مطالب : 89 کل نظرات : 0 ● آمار کاربران افراد آنلاین : 1 تعداد اعضا : 85 ● آمار بازدید بازدید امروز : 239 بازدید دیروز : 146 بازدید کننده ارمزو : 38 بازدید کننده دیروز : 46 گوگل امروز : 7 گوگل دیروز : 3 بازدید هفته : 1,282 بازدید ماه : 2,775 بازدید سال : 2,775 بازدید کلی : 131,641 ● اطلاعات شما آی پی : 52.91.0.112 مروگر : سیستم عامل :
آرشیو
صفحات جداگانه
لینک های روزانه
لینک های دوستان

Image
قیمت
خرید پستی

برای ویرایش این بلوک به قسمت تنظیمات بلوک های دلخواه > بلوک فروشگاه شماره 2 مراجعه فرمایید.

آخرین ارسالی های انجمن

کنه ها

مدیریت
17:5
بازدید : 222

کنه ها
دو گونه از کنه های نرم، یکی به نام آرگوس پرسیکوس و دیگری به نام آرگوس رفلکسوس بسیاری از پرندگان را آلوده می کند. اولی علاوه بر کبوتر اردک، غاز و به ویژه ماکیان و دومی بیشتر کبوترها را آلوده می کند. این کنه ها شب ها به پرنده ها هجوم می برند و خون آن ها را می مکند و روزها در شکاف های جایگاه پنهان می شوند. به همین دلیل به ندرت می توان آن ها را روی بدن کبوترها مشاهده کرد. دوره کامل زندگی کنه روی پرها و بالا پرنده حدود سه هفته طول می کشد. 

عدم رعایت بهداشت باعث ایجاد شرایط مناسب رشد و نمو کنه ها در جایگاه کبوترها می شود. 

پرندگان آلوده از خود بی قراری نشان می دهند. 
کم خونی، لاغری، ضعف و کاهش رشد از جمله علایم دیگر آلودگی به کنه هاست. کنه ها ممکن است برخی عوامل بیماری زایی باکتریایی یا ویروسی را نیز به کبوترها منتقل کنند. 

برای پیشگیری از آلودگی، جایگاه کبوترها باید به طور متناوب و منظم با یک محلول حشره کشی (کنه کشی) ضد عفونی شود. چنانچه وجود کنه در جایگاه محرز باشد، باید تا چند هفته، هفته ای یک بار جایگاه به طور کامل ضد عفونی شود.

آسپرژیلوز

مدیریت
17:3
بازدید : 257

آسپرژیلوز
عامل این بیماری غالباً آسپرژیلوز فومیگاتوس است که سبب بیماری حاد یا مزمن پرندگان، به خصوص مرغابی و اردک می شود. کبوترهای محصور در قفس هایی با جمعیت متراکم و هوای بدون تهویه و محیط غیربهداشتی، به صورت انفرادی دچار عفونت مجرای تنفسی می شوند و طبق معمولا جوجه ها حساسیت بیشتری به این بیماری دارند. 

علائم: 
در شکل حاد؛ این بیماری با علایم بی حالی، تنگ نفس، بی اشتهایی، تشنگی و اسهال همراه است. با بروز این علایم، پرنده های مبتلا ظرف ۴ تا ۵ روز میمیرند. اما در شکل مزمن، علایم قابل مشاهدهای دیده نمی شود و فقط گاهی تنگ نفس و ضعف به حیوان دست می دهد. 

تشخیص: 
برای تشخیص قطعی، کالبدگشایی پرنده مشکوک لازم است و در صورت مبتلا بودن می توان قارج عامل را از اندام های مبتلا به ویژه کیسه های هوایی مبتلا جدا کرد. 

بیماری کاندیدیازیس

مدیریت
17:0
بازدید : 271

بیماری کاندیدیازیس
یک بیماری قارچی مزمن است که عامل آن کاندید یا آلبیکانز یا مونیلیا آلبیکانز است. این قارج قسمت های بالای دستگاه گوارش، به خصوصی چینه دان را آلوده می کند و کبوتر داران به این آلودگی «تراشیدگی چینه دان» می گویند. در اثر آلوگی با این قارج، غشای مخاطی دهان، مری و چینه دان زخم می شود که با بازکردن دهان کبوتر آثار جراحت دیده می شود. این بیماری، علاوه بر کبوتر، پرندگان اهلی و زینتی را نیز مبتلا می کند و مبتلایان به استفراغ و اسهال دچار می شوند. اواخر بهار و اوایل تابستان بیشترین زمان شیوع این بیماری است و معمولا جوجه ها حساسیت بیشتری نسبت به بالغ ها دارند. 

سوء تغذیه، جایگاه مرطوب، تراکم زیاد جمعیت، استرسی و عدم رعایت بهداشت از جمله شرایط گسترش این بیماری است. آنتی بیوتیک درمانی به مدت طولانی، کمبود ویتامین A، زیادی الیاف در خوراک پرنده و خوراک کفک زده نیز به شیوع این بیماری کمک می کنند. وقتی غذا به مدت طولانی در چینه دان پرنده بماند، تخمیر می شود و غشای مخاطی را در مقابلی فعالیت قارج ها مستعد می کند. 

کریپتوکوکوز

مدیریت
16:57
بازدید : 268

کریپتوکوکوز
یک بیماری قارچی خطرناک است که انسان، سگ و گربه را مبتلا می کند، ولی در کبوتر مشکل خاصی به وجود نمی آورد. این بیماری در کبوتر، انسان، سگ و گربه مشترک است. از آنجا که درجه حرارت بالای بدن پرندگان اجازه تکثیر به قارج عامل این بیماری را نمی دهد، این بیماری در پرندگان مشکلی ساز نیست. اما چون قارج عامل به نام کریپتوکوکوس نئوفورمانز که نوعی مخمر کپسولا دار است و از طریق مدفوع پرنده های آلوده خارج می شود، می تواند انسان، سگ و گربه را مبتلا کند. عامل این بیماری در انسان، سگ و گربه موجب عفونت در دستگاه مرکزی اعصاب می شود که به صورت مننژیت و التهاب غشای مغز تظاهر می کند. 

افراد مبتلا به مننژیت در اثر عاملی این بیماری، دچار سردردهای شدید می شوند که پس از مدتی اگر درمان نشوند، عضلات گردن سفت می شود و بیمار به استفراغ های پرشی، درد شدید ناحیه پیشانی، اختلال در بینایی، کوری، اغما و مرگ دچار می شود. این بیماری ممکن است به صورت ریوی، پوستی، زیر پوستی، استخوانی و چشمی نیز تظاهر کند. 

در صورت تشخیص به موقع، این بیماری با تجویز داروهای آمفوتریسین B و فلوسایتوزین به صورت همزمان قابل درمان است. فلوکونازول بهترین داروی خوراکی است و عوارض جانبی آن کمتر از داروهای فوق است.

بیماریهای مایکوپلاسمایی در کبوترها

مدیریت
16:54
بازدید : 300

بیماریهای مایکوپلاسمایی در کبوترها 


هنوز شواهد دقیقی که دلالت بر ایجاد بیماری های عفونی توسط مایکوپلاسماها در کبوتر کند، به دست نیامده، اما در برخی از بیماری های عفونی، عوامل مایکوپلاسمایی یافت شده است. البته در برخی از تحقیقات، گزارش شده است که در بعضی از بیماری های تنفسی، عامل جدا شده بیماری، مایکوپلاسماها بوده است. به هر حال، علایم این بیماری ممکن است با سالمونلوز، نشانگان سرماخوردگی چشم، هرپس ویروس ها، آبله، تریکوموناز و گاهی با آلودگی های انگلی خارجی اشتباه شود. آسپرژیلوز و کمبود ویتامین آ نیز علایم مشابهی در کبوترها ایجاد می کنند. 

درمان این عفونت با مصرف کلرتتراسیکلین و اکسی تتراسیکلین و متعاقباً با محلول تایلوزین جواب مناسبی می دهد. مقادیر قابل توصیه از دارو شامل ۰/۵ گرم از محلول یا ۰/۱ تا ۰/۲ گرم از ماده فعال در یک لیتر آب است که به صورت محلول در آب به مدت ۵ روز در اختیار کبوترهای بیمار قرار می گیرد. این درمان باید در مواقع وارد شدن استرس به کبوترها تکرار شود. 

باید توجه داشت که غالباً بیماری های تنفسی در اثر نقل و انتقال کبوترها از محل نگهداری به بازار فروش یا جاهای دیگر در اثر استرسی که به آن ها وارد می شود، عارض می شود. این بیماری ها ممکن است پس از یک دورهٔ درمان، مجدداً عارض کبوترھای تحت استرس شوند.

اورنیتوز یا کلامیدیوز در کبوتر

مدیریت
16:50
بازدید : 260

اورنیتوز یا کلامیدیوز در کبوتر
عامل این بیماری ارگانیسم هایی شبیه ریکتزیا به نام کلامید یا پسیتاسی است که این ارگانیسم معمولا در دسته ی ویروس ها طبقه بندی می شود. 
عفونت حاصل از اورنیتوز، بیمار مشترکی به نام پسیتاکوز در انسان و طوطی ها ایجاد می کند. اما در کبوتر این بیماری ممکن است باتریکوموناز، آبله یا عفونت هرپس ویروسی همراه باشد. 

عامل این بیماری انواع مختلفی دارد که سه نوع آن کبوترها را مبتلا می کند. کبوترهای جوان به این بیماری حساس تر از کبوترهای مسن هستند. این بیماری از راه تنفس گرد و غبار آلوده، غذا و آب آلوده منتقل می شود. عامل این بیماری به میزان فراوان در مدفوع کبوتر یافت می شود و ممکن است گرد و غبار مدفوع خشک کبوتر موجب آلودگی انسان نیز بشود، اما میزان وقوع آن در انسان اندک است. نشانه این بیماری در انسان شبیه ذات الریه است که با آنتی بیوتیک مناسب درمان می شود. 

این بیماری بیشتر در کبوترهای جوان موجب آسیب جدی می شود، اما کبوترهای بالغ مبتلا شده هیچ گونه نشانه های درمانگاهی (بالینی) قابل مشاهده نشان نمی دهند و آلودگی را به صورت نهفته دارند، ولی اگر کبوترهای بالغ مبتلا دچار استرس شدید شوند، ممکن است مقاومت آن ها کم شود و این بیماری علایم درمانگاهی نشان دهد که معمولا با خسارات فراوان همراه است. 

سالمونلوز کبوتر

مدیریت
16:46
بازدید : 309

سالمونلوز کبوتر 
این بیماری در کبوترها به دو شکل، به نام های تیفویید و پاراتیفویید ممکن است شایع شود. 

تیفوئید: 
تیفویید در کبوترها یک بیماری واگیردار است و تلفات سنگینی به همراه دارد. نشانه های این بیماری شامل ورم مفاصل، اسهال سفید و عقیم شدن کبوترهای بالغ است. وقتی این بیماری شایع شود، کبوترهای بالغ و جوجه کبوترها مبتلا می شوند. عامل سالمونلوز، سالمونالاگالیناروم است که از راه آب و غذای آلوده به مدفوع کبوترهای مبتلا منتقل می شود. کبوترهای مادهٔ مبتلا عامل بیماری را از راه تخم های آلوده خود به جوجه ها منتقل می کنند. 

شکل حاد تیفوئید: 
غالباً در جوجه هایی با سن کمتر از ۱۵ روز مشاهده می شود و جوجه های مبتلا ظرف ۶ تا ۸ ساعت در اثر تشنگی و تنگی نفسی میمیرند. در شکل تحت حاد که دوره آن ۲ تا ۶ روز است، نشانه هایی؛ مانند فقدان واکنش نسبت به محرک های محیطی، اسهال سفید، تنگ نفسی و لاغری دیده می شود که در صورت درمان نشدن به موقع، درصد بالایی از مبتلایان میمیرند. 

بیماری نیوکاسل کبوتر

مدیریت
16:44
بازدید : 316

بیماری نیوکاسل کبوتر 


عامل این بیماری در کبوترها ویروسی به نام پارامیکسوویروس تیپ یک (PMVI) است. این بیماری در بیشتر موارد با علایم عصبی ظاهر می شود. نیوکاسل در کبوترها موجب بروز اسهال سبز و آبکی، عطسه و صداهای غیرطبیعی در تنفس می شود. نیوکاسل یک بیماری واگیر دار است که به ویژه در طیور مرگ و میر فراوان را باعث می شود و در کبوترها، طوطی ها و سایر پرندگان نیز مرگ و میر زیادی را به دنبال خواهد داشت. البته ماکیان (مرغ و بوقلمون) بیشترین تلفات را با آلوده شدن به این بیماری می دهند، به طوری که اگر این بیماری در یک مرغداری تشخیص داده شود، مرغدار هیچ راهی جز کشتار تمام مرغ های خود در هر سنی که باشند ندارد. در قرنطینه طوطی های وارداتی چنانچه حتی یک مورد این بیماری تشخیص داده شود، کلی طوطی های موجود در قرنطینه باید کشتار شوند. وسیله انتقال نیوکاسل از یک پرنده مبتلا به سایر افراد گله؛ آب آشامیدنی، غذا، ظروف غذاخوری آلوده و تماس پرندگان سالم با مدفوع و ترشحات بینی پرندگان مبتلا است. درحالی که در ماکیان، ویروس این بیماری از طریق تنفس و هوای آلوده منتشر می شود. 

بیماری عفونی هرپس ویروس کبوتر

مدیریت
16:41
بازدید : 301

بیماری عفونی هرپس ویروس کبوتر

این بیماری ممکن است با علایم التهاب ملتحمه چشم ها، التهاب بینی و گاهی تنگی نفس به مدت چند روز تا چند هفته در گله های کبوتر شایع شود. البته ویروس عامل ممکن است تا چند ماه در بین افزاد گله باقی بماند. 
شیوع این بیماری در هر گله با ۴۰ تا ۸۰ درصد تلفات همراه خواهد بود. در این بیماری، برخی افراد گله ممکن است هیچ علایم ظاهری نشان ندهند، اما آنها نیز حامل ویروس عامل بیماری هستند. 
احتمالاً ویروس عامل از طریق تخم به جوجه ها منتقل می شود، اما عفونت ناشی از این ویروس به زودی از والدین به جوجه ها سرایت می کند. 

نشانه های آلودگی کبوترها با هرپس ویروس را نمی توان از بیماری های ویروسی چون اورنیتوز، شکل مخاطی آبله، تریکوموناز و عوارض ناشی از کمبود ویتامین آ تشخیص داد. گاهی این عفونت با عفونت میکوپلاسمانی نیز توام خواهد بود. 

درمان: 
عفونت هرپس ویروسی درمان ندارد، ولی دو نوع واکسن ، یکی واکسن زنده تخفیف حدت یافته و دیگری واکسن کشته غیرفعال شده برای پیشگیری از شیوع آن نتیجه موثری داشته است.

بیماری آبله کبوتر

مدیریت
16:35
بازدید : 319

بیماری آبله کبوتر

آبله یک بیماری ویروسی است که کبوترهای بالغ و به خصوص جوجه ها را مبتلا می کند. در پرندگان چهار گونه ویروس مختلف، ماکیان (مرغ و خروس)، بوقلمون، قناری و کبوتر را مبتلا می کند. دوره کمون یا نهفتگی این بیماری در کبوترها معمولا یک هفته است، ولی از ۴ تا ۱۴ روز متغیر است. جوجه کبوترها در بیشتر موارد توسط والدین به ظاهر سالم خود که ناقل ویروس اند یا توسط پشه ها و انگل های مکنده خون به آبله مبتلا می شوند. عوارض ظاهری کبوترهای مبتلا به این بیماری ویروسی، معمولا در نقاط بدون پر بدن؛ مثل تاج اطراف چشم ها و دهان و نقاط کراتینه شده؛ مثل پاهای کبوتر ظاهر می شود. ضایعات پوستی ظرف چند روز افزایش می یابد و ممکن است به هم متصل شوند و لکه های بزرگی را تشکیل دهند. 

در این بیماری، به خصوص کبوترهای جوان ممکن است به زودی به شکل حاد بیماری مبتلا شوند و ظرف مدت نسبتاً کوتاه، شماری از آن ها تلف شود. در هر صورت پرندگان مبتلا، عوارضی چون بی اشتهایی، بی حالی، کسالت و کاهش وزن را نشان می دهند. وقتی آبله در یک گله شایع شود. معمولا بیش از ۹۰ درصد کبوتران را مبتلا می کند و آنهایی که جان سالم به در می برند، برای یک سال یا بیشتر در مقابل این بیماری مصون می شوند؛ اما در شکل حاد آبله، ضایعات پس از ۳ تا ۴ هفته ظاهر می شود. 

بیماری های غیر عفونی در کبوترها

مدیریت
16:31
بازدید : 303

بیماری های غیر عفونی در کبوترها 

کشیدگی مفصلی خرگوشی: 
این حالت ممکن است در سنین ۱۲ تا ۳۰ روزگی در جوجه کبوترها بروز کند. کشیدگی مفصل خرگوشی معمولا زمانی رخ می دهد که جوجه کبوترهای از تخم درآمده، در جایگاهی با کف صاف قرارگیرند. دراین صورت، جوجه ها ممکن است نتوانند پاهای خود را به درستی زیر بدن نگه دارند و پاهای آنها به دو طرف بلغزد و باعث کشیده شدن مفصلی خرگوشی در پاها شود و جوجه قادر به ایستادن روی پاها نباشد و روی جناغ سینه بیفتد که در نتیجه سبب ایجاد ضایعات ضربهای پوست و بافت زیر پوستی و کوفتگی این ناحیه می شود. البته این عارضه به طور انفرادی در جوجه ها مشاهده می شود و عمومیت ندارد. 

این عارضه را باید از بیماری هایی که سبب بروز زخم می شود یا سوء تغذیه ای که منجر به نرمی استخوان می شود، تفریق نمود. برای پیشگیری از بروز این ضایعه، می توان در کف لانه شرایط ناصاف و غیر لغزنده ایجاد کرد. درمان این عارضه در مراحل اولیه موثر است ولی در مراحل پیشرفته بی فایده است. 

عوامل مستعد کننده ی بروز بیماری کبوتر

مدیریت
16:27
بازدید : 301

عوامل مستعد کننده ی بروز بیماری کبوتر

۱-سن: 
اغلب بیماری ها ویژه ی سنین خاصی نیستند. اما برخی بیماری ها جوجه های جوان را آلوده می کند و برخی کبوترهای مسن تر را. 

۲- جنسیت (نر یا ماده) : 
برخی بیماری ها عمدتاً خاص کبوترهای نر هستند و برخی خاص کبوترهای ماده این موضوع به متفاوت بودن برخی اعضاع و اندام های موجود در نرها یا ماده ها بستگی دارد : به طور مثال، نرها هرگز به بیماری های مخصوصی تخم گذاری و عوارضی تخمدان، لوله تخم و گیر گردن تخم در لوله ی تخم مبتلا نمی شوند؛ چون اعضای تولید مثل ماده در بدن نرها وجود ندارد. به همین ترتیب ماده ها نیز هرگز به بیماری هایی مبتلا نمی شوند که خاصی دستگاه های موجود در نرهاست. 

عوامل اصلی ایجاد کننده ی بیماری کبوتر

مدیریت
16:24
بازدید : 250

عوامل اصلی ایجاد کننده ی بیماری کبوتر:

عوامل فیزیکی : 
مثل برخورد کردن کبوتر به دار و دیوار یا شیشه یا افتادن و ضربه خوردن یا مورد حمله ی پرندگان شکاری قرارگرفتن یا مورد اصابت تیر شکارچی قرارگرفتن شکار کبوترها در قدیم رایج بود، اما امروزه کمتر دیده یا شنیده می شود که برای تفریح یا به دست آوردن غذا کسی به شکار کبوتر اقدام کند. افتادن کبوترهای بالا قیچی شده یا بی حال از روی نشیمنگاه های موجود در جایگاه به کف جایگاه ممکن است باعث آسیب دیدن فیزیکی جدی آنها شود. 

عوامل شیمیایی : 
مثل خوردن سموم گیاهی یا حیوانی توسط کبوتر مثلا خوردن بذور آلوده به سموم یا غذاهای مسموم معمولاً کشاورزان محصولات خود را برای جلوگیری از نابودی توسط برخی آفات، سمپاشی می کنند. بنابراین سموم آغشته شده به گیاهان و بالطبع بذور آنها که توسط پرندگان خورده میشود. گاه چنان است که کبوترها یا دیگر پرندگان را مسموم می کند و حتی می کشد. 

تشخیص بیماری در کبوتر

مدیریت
16:21
بازدید : 285

تشخیص بیماری در کبوتر 

از آن جا که صاحبان با تجربه کبوتر به طور دایمی از کبوتران خود مراقبت می کنند و با آنها سرگرم می شوند. این افراد به سهولت می توانند ناخوش بودن یا سرحال بودن هریک از کبوترهای خود را تشخیص دهند. 

بنابراین بهترین منبع اطلاعات در خصوص وضعیت سلامتی کبوتران، صاحبان آنها هستند که به راحتی می توانند کبوترهای بیمار خود را از کبوترهای سالم جدا کنند و آنها را برای تشخیص قطعی نوع بیماری و درمان در اختیار دامپزشک قرار دهند. 

قبل از آنکه دامپزشک به معاینه کبوتر بپردازد، باید با مشاهده وضعیت عمومی کبوتر از لحاظ رفتار و حالت، شکل پرها و حرکات تنفسی، سلامت عمومی آن را ارزیابی کند. معاینه بدن، مشاهده نحوه پرواز، چگونگی غذاخوردن و شکل مدفوع، از جمله اقدامات ضروری برای تشخیص بیماری در کبوترھاست. 

مکمل های معدنی برای کبوتر

مدیریت
16:17
بازدید : 252

مکمل های معدنی برای کبوتر: 

۱ – کلسیم: 
مکمل های معمولی کلسیم که در جیره طیور مصرف می شوند عبارت هستند از سنگ آهک آسیاب شده، پودر صدف، پودر استخوان و دی کلسیم فسفات. 

۲ – فسفر: 
مکمل های معمولی فسفر که در جیره طیور مصرف می شوند عبارت هستند از: پودر استخوان، دی کلسیم فسفات، سنگ فسفات فلوئور گرفته، منوسدیم فسفات و سنگ فسفات 

۳ – نمک طعام: 
غالباً به مقدار ۰٫۵ – ۰٫۲۵ درصد جیره طیور مصرف می شود. مقدار زیاد نمک موجب افزایش مصرف آب و در نتیجه افزایش رطوبت مدفوع و خیس شدن بستر می شود. متاسفانه بین عامه مردم رایج است که پرندگان زینتی را فقط باید با خوراک های بی نمک تغذیه کرد و حتی می گویند اگر این پرنده ها نمک بخورند، کور می شوند. این موضوع صحت ندارد. میزان احتیاج پرندگان به نمک طعام کمتر از پستانداران است، اما صفر نیست و اگر به اندازه ۰٫۲۵ تا ۰٫۵ جیره طیور نمک اضافه نشود، قطعاً برای آنها مشکلاتی به وجود می آید. زیرا نمک طعام حاوی سدیم و کلر است و هر دوی این عناصر جزء مواد معدنی پر نیاز هستند. مولف نمک مورد نیاز طوطی را به این طریق تامین می کند که در هر بار خرید تخم آفتابگردان، ۱٫۵ کیلوگرم تخمه خام و ۰٫۵ کیلوگرم تخمه شور را با هم مخلوط می کند و از این مخلوط به مقدار «فقط ۲ قاشق غذاخوری» در روز به هر طوطی «کاسکو» تغذیه می کند. 

شما هم می توانید نمک مورد نیاز کبوترهای خودتان را با شیوه های مختلف به آنها تغذیه کنید. یکی از راه ها، افزودن مقدار جزیی نمک به آب آشامیدنی است. راه دیگر خیس دادن گندم یا دیگر دانه ها در آبی است که به مقدار جزیی به آن نمک اضافه شده باشد تا مقداری نمک به سطح دانه ها آغشته شود. البته باید توجه داشت که افزودن نمک موجب تغییر مزه و بی اشتهایی کبوترها نشود یا مصرف زیاد نمک توسط آنها نشود.

مکمل های پروتئینی برای کبوترها

مدیریت
16:7
بازدید : 350

مکمل های پروتئینی برای کبوترها

۱ – مکمل های پروتئینی گیاهی 

الف – کنجاله سویا: 
مهمترین و پرمصرف ترین مکمل پروتئینی گیاهی برای مصرف در ضروری فراوان است. کنجاله سویا از نظر اسید آمینه ضروری متیونین فقیر است. کمبود متیونین در کنجاله سویا باید از طریق غذاهای دیگر و یا متیونین سنتز شده جبران شود. کنجاله سویا عاری از هر گونه ماده سمی است. 

ب – کنجاله تخم پنبه: 
این غذا حاوی یک ماده سمی به نام گوسیپول است که موجب رنگ پریده شدن یا به وجود آوردن هاله ای از رنگ سبز زیتونی در زرده تخم می شود. اسیدهای چرب سیکلوپروپنوئید موجود در کنجاله تخم پنبه نیز باعث ایجاد رنگ صورتی در سفید تخم مرغ می شود. به علت در برداشتن این مواد، از کنجاله تخم پنبه معمولاً در جیره طیور تخم گذار استفاده نمی شود، ولی می توان از این خوراک تا حد ۵۰٪ کنجاله سویا در جیره طیور گوشتی استفاده کرد. 

پ – کنجاله بذرک: 
مصرف کنجاله بذرک به ۳ الی ۵ % جیره طیور محدود می شود. بیش از این مقدار، کاهش رشد و اسهال را به دنبال خواهد داشت. 

ت – پودر یونجه و گلوتن ذرت: 
این خوراک ها حاوی رنگ دانه های کاروتنوئیدی هستند و باعث ایجاد رنگ زرد سیر در پوست طیور می شوند. مقدار مصرف پودر یونجه و گلوتن ذرات بایست به ۱۰٪ جیره طیور محدود شود. 

انتخاب خوراک کبوتر

مدیریت
16:4
بازدید : 255

انتخاب خوراک کبوتر


خوراک های اصلی قابل مصرف در جیره ی غذایی طیور را می توان به خوراک های انرژی زا، مکمل های پروتئینی، مکمل های معدنی و مکمل های ویتامینی طبقه بندی کرد. 

انتخاب خوراک ها: 
در انتخاب خوراک ها برای مصرف در جیره طیور، چند عامل را بایست در نظر گرفت: 

۱ – قابلیت استفاده از الیاف خام، چربی، و تعادل اسیدهای آمینه موجود در آن ها. 

۲- خوش خوراکی: شامل رطوبت، مواد خارجی، عمل آوری، رنگ و سنگ ریزه. 

۳- محتوی عوامل بازدارنده رشد یا مواد شیمیایی و رنگ دانه های نامطلوب. 

۴ – قیمت و قابلیت دسترسی به خوراک ها 

انرژی و پروتئین موردنیاز کبوتر

مدیریت
15:58
بازدید : 382

انرژی و پروتئین موردنیاز کبوتر:


انرژی و پروتئین تعیین احتیاج طیور به انرژی بر حسب کیلوکاری به ازاء کیلوگرم غذا غیر ممکن است. زیرا طیور برای کسب انرژی لازم، میزان مصرف غذای خود را تنظیم می کنند. از طرف دیگر احتیاج به پروتئین یکی از مهم ترین معیارهایی است که هرگونه فرمول غذایی بر اساس آن بوده و اگر مشخص شود، سطح انرژی جیره نیز باید مشخص شود؛ زیرا برقراری نسبت صحیح پروتئین به انرژی در جیره طیور از ضروریات است. در برقرار نمودن نسبت مناسب پروتئین به انرژی، موارد انعطاف پذیر باید تشخیص داده شود. بعضی از نسبت های چربی ها و کربوهیدارت ها در جیره غذایی اثر کمکی با پروتئین دارند. همچنین برای تأثیر روی ذخیره چربی بدن، می توان نسبت انرژی را به طور عمدی تغییر داد. وقتی نسبت پروتئین به انرژی کم شود و تغذیه به صورت آزاد (هرچه حیوان بخورد) باشد، چربی بیشتری در بدن ذخیره می شود. هنگامی که نسبت پروتئین به انرژی زیاد شود، ذخیره شدن چربی در بدن کاهش می یابد، افزایش سطح پروتئین در حد بیش از نیاز رشد حیوان موجب کاهش بیشتر ذخیره چربی می شود. 

تغذیه جوجه کبوترها

مدیریت
15:51
بازدید : 254

تغذیه جوجه کبوترها


پدر و مادر هر جوجه پس از خوردن غذا با علاقه خاصی مستقیماً به سوی جوجه های خود می روند و به آنها غذا می دهند. همزمان با خروج جوجه ها از تخم در چینه دان والدین شیرابه ای تولید می شود و والدین این شیرابهٔ مغذی را با منقار خود به جوجه ها تغذیه می کنند. این عمل ۳ تا ۴ روز ادامه می یابد. جوجه منقار کوچک خود را در دهان پدر و یا مادر فرو می برد و شیرابه بالا آمده از چینه دان داخل دهان جوجه می شود و جوجه با کمال اشتیاق و ولع این شیرابه را می بلعد. پس از ۴ روز، شیرابهٔ تغذیه شونده به جوجه ها توسط والدین اندکی تغییر می کند و این بار کمی دانه های کوچک مخلوط با شیرابه به جوجه ها داده می شود و پس از ۷ روز دانه های ریز به تدریج تبدیل به غلات درشت تر می شود. 

اصول تغذیه کبوتر

مدیریت
15:47
بازدید : 339

اصول تغذیه کبوتر: 
متاسفانه عامه مردم چنین تصور می کنند که تمام بیماری های انسان یا حیوانات، در اثر عوامل میکروبی، ویروسی، انگلی، ژنتیکی و/یا شرایط غیربهداشتی عارض می شوند و بیماریهای ناشی از سوء تغذیه را مورد توجه قرار نمی دهند یا به آنها کمتر توجه می کنند. البته این موضوع در مورد خود انسان بیشتر صادق است، به این معنی که مردم معمولاً به کم و کیف تغذیه خود چندان توجه ندارند؛ یعنی تا زمانی که سالم هستند، قدر سلامتی خود را نمیدانند و هیچگاه در این فکر نیستند که آیا رژیم غذایی مورد مصرفشان کفایت مواد غذایی مورد نیازشان را می کند یا نه. اما وقتی بیمار می شوند و به پزشک مراجعه می کنند و پزشک احتمالاً بیماری آنها را به علت کمبود یک یا چند ماده غذایی تشخیص می دهد و به آنها دستور می دهد که از یک رژیم غذایی خاصی استفاده کنند، فقط در این زمان است که به فکر بازگرداندن سلامتی خود می افتند. 

کل صفحات : 5صفحه قبل 1 2 3 4 5 صفحه بعد
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
کانال تلگرام ما

نتیجه تصویری برای ‫تلگرام عضویت کانال gif‬‎

مترجم
مشاوره

برای مشاوره با کارشناس 

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره .......... تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱ شب حتی ایام تعطیل

 


اینیستاگرام سایت
ورود به سایت
رمز عبور را فراموش کردم ؟
عضویت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد
آخرین مطالب ارسالی سایت
مطالب محبوب
تبلیغات متنی
محل تبلیغات متنی شما با قیمت ارزان
YOUR ADS
تبلیغات متنی
محل تبلیغات متنی شما با قیمت ارزان
YOUR ADS
تبلیغات متنی
محل تبلیغات متنی شما با قیمت ارزان
YOUR ADS