زمان جاری : دوشنبه 11 مهر 1401 - 4:18 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم


ارسال پاسخ
تعداد بازدید 310
نویسنده پیام
fayeg آفلاین


ارسال‌ها : 57
عضویت: 20 /9 /1397

تشکر شده : 2
تریکومونازیس
تریکومونازیس
یک بیماری انگلی است که توسط تریکوموناس گالینی که یک تک یاخته تاژک دار است به کبوترهای جوان، به خصوص جوجه کبوترها منتقل می شود.
علائم:
از علایم این بیماری، جراحات پنیری زردرنگ در دهان، حلق و چینه دان است. انگل عامل این بیماری معمولا بخش بالایی دستگاه گوارشی و کبد را آلوده می کند. انگل مذکور از راه آب و غذا و از طریق دهان منتقل می شود. اگر کبوتر ماده آلوده باشد، در هنگام تغذیه، جوجه های خود را آلوده می کند.
عامل بیماری در چینه دان جوجه ها مستقر و به سرعت تکثیر می شود و جراحات خاص خود را ایجاد می کند. این بیمای در سنین ۱۰ تا ۲۰ روزگی، تا ۸۰٪ جوجه کبوترها را تلف می کند.
پیشگیری و درمان تریکومونازیس:
انگل تریکوموناز به ضد عفونی کننده ها حساس است. بنابراین جایگاه کبوترها را باید بهداشتی نگه داشت و هر دو هفته یک بار با یک محلول ضدعفونی کننده، از انگل مذکور و عوامل بیماری زای دیگر عاری نگه داشت.
برای درمان تریکوموناز می توان از چندین نوع دارو استفاده کرد. دیمتریدازول ۴۰٪ با نام تجارتی ایمتریل به مقدار ۵۰۰ میلیگرم در یک لیتر آب آشامیدنی به مدت ۷ روز موثر است. مقادیر بالای این دارو سمی است. مترونیدازول با نام تجارتی فلاجیل به مقدار ۶۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن زنده به طور مخلوط با دان به مدت ۵ روز یا به نسبت ۱ به ۴۰۰ در آب آشامیدنی قابل تجویز است.
انهپتین، داروی دیگری است که به نسبت ۰/۰۵ تا ۰/۱ درصد آب آشامیدنی برای مدت ۹ روز برای کبوتران بیمار تجویز می شود. محلول یک به ۲۰۰ سولفات مس در آب آشامیدنی به مدت ۳ تا ۵ روز و تکرار آن پس از ۷ روز به عنوان یک درمان سنتی مؤثر است.

یکشنبه 07 بهمن 1397 - 19:01
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :


تماس با ما | تریکومونازیس | بازگشت به بالا | پیوند سایتی RSS