زمان جاری : دوشنبه 11 مهر 1401 - 4:11 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم


ارسال پاسخ
تعداد بازدید 281
نویسنده پیام
fayeg آفلاین


ارسال‌ها : 57
عضویت: 20 /9 /1397

تشکر شده : 2
کوکسیدیوز
کوکسیدیوز
عامل این بیماری تک یاخته ای است به نام آیمریا که دو گونه آن به نام های آیمریا لابینا و آیمریا کولومباروم کبوترها را آلوده می کند.
علائم:
اسهال، ضعف، لاغری و تلفات در جوجه ها از علایم آلودگی به این انگل است. این بیماری از طریق آلوده شدن آب و غذای کبوترها به مدفوع کبوترهای آلوده منتقل می شود. بیشتر کبوترها آلوده به تخم انگل کوکسیدیا هستند، اما وقتی شرایط غیربهداشتی و تغذیه بد باشد، آلودگی به شکل بیماری بروز می کند.
آلودگی های تحت حاد ممکن است برای مدت طولانی در کبوترها باقی بماند که در این حالت، مصونیت در برابر اشکال شدید و بیماری زا ایجاد می شود. کبوترهای مبتلا ضعیف، لاغر و بی اشتها شده و دچار تشنگی و اسهال سبز می شوند. لاغری و از دست دادن آب بدن نشانه های واضح این بیمار است و کم خونی در موارد حاد مشاهده می شود. سیر بیماری ۸ تا ۲۰ روز طول می کشد و در آلودگی های شدید مرگ و میر بالاست. کوکسیدیوز برای جوجه کبوترها خطرناک تر از کبوترهای بالغ است و در جوجه های بهبود یافته، رشد متوقف می شود.
پیشگیری:
برای پیشگیری از آلودگی کل گله، باید اقداماتی، از جمله جدا کردن کبوترهای بیمار و حذف آن ها، جادادن به کبوترهای باقی مانده در محل غیرآلوده و ضدعفونی جایگاه کبوترها و اطراف آن را انجام داد.
درمان:
برای درمان کوکسیدیوز کبوترها می توان ۱۵ میلی لیتر محلول سولفادیمیدین سدیم را با ۴/۵ لیتر اب مخلوط و برای مدت ۵ روز در اختیار کبوترهای مبتلا قرار داد. محلول ۰/۵ درصد سولفادیمیدین در آب آشامیدنی برای مدت چهار روز؛ هیدروکلرورآمپرولیوم ۳/۴ درصد به مقدار ۲۸ میلی لیتر در ۵ /۴ لیتر آب آشامیدنی به مدت ۷ روز و نیز تجویز کپسول کلازوریل به صورت یک دز ۲/۵ میلی گرم برای درمان کبوترها مؤثر است.

یکشنبه 07 بهمن 1397 - 19:00
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :


تماس با ما | کوکسیدیوز | بازگشت به بالا | پیوند سایتی RSS